بهترین دشمنان بتمن در سینما؛ تصویرگران جنون و هرج ومرج

به گزارش وبلاگ تایلند نت، شوالیه گاتهام در طول حضور پرسود و پرماجرایش روی پرده سینما با انواع و اقسام ضدقهرمان ها و آدم های شرور دست وپنجه نرم نموده است و هرکدام از آن ها ویژگی های جالب و جذاب خودشان را داشته اند.

بهترین دشمنان بتمن در سینما؛ تصویرگران جنون و هرج ومرج

همه می دانیم معروف ترین و قدرتمندترین و حیرت انگیزترین دشمن بتمن جوکر است و جدال و دوگانگی تماشایی او و قهرمان شنل پوش دنیای دی سی دستمایه قصه های هیجان انگیز بسیاری شده. اما شرورهای جذاب دیگری هم در دنیای بتمن حضور دارند که در طول این سالیان، با بازیگران مختلف و فیلم های متفاوت به تماشاگران سینما معرفی گردیده اند.

در ادامه فهرستی از دشمنان بتمن در سینما به ترتیب اثرگذاری و کیفیت اجرا و خوب بودن فیلمشان ردیف شده اند.

 • 9 بازیگر برتر جوکر

27. بِین در فیلم بتمن و رابین (Batman & Robin)

 • بازیگر: رابرت سونسون
 • کارگردان: جوئل شوماخر

اگر با کمیک های دی سی آشنایی داشته باشید می دانید که بِین یکی از فریبکارترین و باهوش ترین ضدقهرمان های شوالیه تاریکی است و برعکس تصویری که در این فیلم از او دیدیم، تنها در عضله و بازو و هیکل تنومند خلاصه نمی گردد.

بینی که در بتمن و رابین می بینیم فاصله زیادی با ضدقهرمان هوشمند کمیک ها دارد و شبیه موجود بی عقلی تصویر شده است که فقط هیکل گنده نموده و حتی نمی تواند درست صحبت کند. بتمن و رابین به دلایل متعددی فیلم بدی بود و طرفداران بتمن را کفری و عصبانی کرد، ولی تصویری که از بین نشان داد واقعا نابخگرددنی بود؛ چون تنها چند سال قبل از ساخته شدن فیلم، بین در کمیک ها معرفی گردید و با حضوری قدرتمند کمر بتمن را شکست و طرفداران با دیدن چنین تصویری از او سخت مأیوس شدند.

26. جوکر در فیلم جوخه انتحاری (Suicide Squad)

 • بازیگر: جرد لتو
 • کارگردان: دیوید آیر

تقریبا از همان ابتدا همه می دانستیم که انتخاب های جالبی برای ایفای نقش جوکر در جوخه انتحاری وجود دارند. ولی تصویری که جرد لتو از این ضدقهرمان نشانمان داد ترکیب غریبی بود از یک خلافکار باسابقه و حیوانی به دنبال شکار که صداهای عجیب و غریب از خودش در می آورد. کلا تکلیف جرد لتو و فیلم با جوکر معین نبود و تماشاگران هم نمی دانستند چه حسی به او داشته باشند. حتی حضور او در قصه توجیه خاصی نداشت و نقشی کلیدی ایفا نمی کرد.

بنا بود رابطه او با هارلی کویین مثلا قوت و غنایی به قصه بدهد، ولی به جایش هربار که فلاش بکی از او می دیدیم حس می کردیم ویدیو و آیتمی بی ربط وسط قصه در حال پخش است. جرد لتو بازیگر توانایی است، ولی پیروز نشد تصویر قانع نماینده ای از این جنایتکار خطرناک و محبوب ارائه کند.

25. دومزدی در فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice)

 • بازیگر: رابین اتکین داونز
 • کارگردان: زک اسنایدر

حضور دومزدی در این فهرست یکجورهایی فرمالیته است، چرا که عملا یکی از ضدقهرمان های بتمن نیست ولی در این فیلم با او مبارزه می نماید. یک هیولای طراحی شده با گرافیک کامپیوتری شبیه بی شمار هیولای کامپیوتری دیگر.

تنها شباهت این دومزدی با دومزدی مطرح و به یاد ماندنی کمیک ها این است که هردو پیروز می شوند سوپرمن را (موقتا) بکشند.

24. هاروی دنت/ دوچهره در فیلم بتمن برای همواره (Batman Forever)

 • بازیگر: تامی لی جونز
 • کارگردان: جوئل شوماخر

بازی تامی لی جونز در نقش هاروی دنت به خودی خود مشکل و ایرادی ندارد. کاراکتر را روان پریش و نامتعادل در آورده است و به نظر می رسد از حضور در فیلم لذت می برد. مشکل اینجاست که او اساسا دوچهره ای که می شناسیم نیست. هاروی دنت/دوچهره ضدقهرمانی پیچیده است که با خودش و درونیاتش کلنجار می رود. در این فیلم دوچهره شبیه نسخه دست چندم جوکری شده است که جک نیکلسون بازی کرد. کسی که انقدر سکه اش را روی هوا می اندازد تا نتیجه دلخواهش را نشان دهد.

در ظاهر، هاروی دنت بتمن برای همواره یک جنایتکار روانی است که لباس های پرزرق وبرق می پوشد و کارهای عجیب می نماید. ولی هیچ عمق و پیچیدگی خاصی ندارد.

23. پویزن آیوی در بتمن و رابین

 • بازیگر: اوما تورمن
 • کارگردان: جوئل شوماخر

همچون اغلب بازیگرانی که جوئل شوماخر برای فیلم بتمنش انتخاب کرد، اوما تورمن هم روی کاغذ گزینه خیلی خوبی برای ایفای نقش پویزن آیوی به نظر می رسید. تورمن منحصربه فرد و جذاب است و همزمان قدرتمند و باهوش. اگر متریال درستی در اختیارش قرار می گرفت می توانست با این نقش شگفتی بیافریند. ولی متأسفانه جوئل شوماخر قصد داشت فیلمی ابلهانه بسازد که هیچ عمقی نداشت.

کاراکتر پویزن آیوی پتانسیل این را داشت که با حضور تورمن عمیق تر و دیدنی تر گردد، ولی قصه خیلی سطحی و بلاهت بار جلو رفت و اوما تورمن عملا چیزی نداشت که به آن چنگ بزند و کاراکترش را به چیزی بیش از این که الان می بینیم تبدیل کند.

22. مستر فریز در فیلم بتمن و رابین

 • بازیگر: آرنولد شوارتزنگر
 • کارگردان: جوئل شوماخر

بتمن و رابین حداقل این درایت را داشت که نسخه بازتعریف شده ی ویکتور فرایز را در فیلم استفاده کند، نسخه ای که در سریال انیمیشنی بتمن دیده بودیم؛ یعنی ضدقهرمانی تراژیک که مذبوحانه به دنبال یافتن درمانی برای همسر بیمارش است.

ولی آرنولد شوارتزنگر با اینکه از نظر فیزیکی گزینه مناسبی به نظر می رسید، فاقد حس و حال لازم برای این نقش بود. اضافه شدن مستر فریز و قصه تراژیکش به بتمن و رابین تا حدودی آن تأملات حسی را که در سریال انیمیشنی بتمن دیده بودیم وارد داستان کرد، ولی هیچ وقت فراتر از یک ابزار برای جلو رفتن قصه نشد.

21. استپن ولف در فیلم لیگ عدالت (Justice League)

 • بازیگر: کیاران هیندز
 • کارگردان: زک اسنایدر

همچون دومزدی، آدم بده لیگ عدالت هم کاراکتری کامپیوتری است. در نسخه ای که از فیلم اکران شد بخش زیادی از قصه این کاراکتر را نمی بینیم، ولی کیاران هیندز پیروز شده است بیشترین بهره را از حضور کوتاهش ببرد و اجرای قابل قبولی ارائه دهد و از یک شخصیت شرور بدذات صرف فراتر برود.

استپن ولف چیز ماندگار و به یادماندنی خاصی ندارد، ولی حداقل طراحی اش جذاب و دیدنی است و در مقایسه با دومزدی که ظرافت ویژه ای نداشت، شکل و شمایل خوبی دارد.

20. سوپرمن در فیلم بتمن علیه سوپرمن

 • بازیگر: هنری کویل
 • کارگردان: زک اسنایدر

واقعا کسی دلش می خواهد ببیند سوپرمن و بتمن با هم مبارزه می نمایند؟ با اینکه این دو در کمیک ها بارها رو در روی هم قرار گرفته اند، ولی باز هم تصور چنین ماجرایی سخت است. به هر حال منطقی تر این است که ابرقهرمان خداگونه ای مثل سوپرمن را طرف خودمان فرض کنیم نه به عنوان یک ضدقهرمان.

در فیلم بتمن علیه سوپرمن، بروس وین با فرضی منطقی برای مقابله با سوپرمن خودش را آماده می نماید. او که شاهد خرابی های به بار آمده توسط او در حین مبارزه پیشینش بوده، به این صرافت افتاده است که اگر روزی سوپرمن تصمیم بگیرد علیه بشریت اقدام کند هیچ چیز جلودارش نیست و باید از الان آماده بود.

پیش بینی بروس وین خیلی زود محقق می گردد، البته نه به صورتی که فکر می کرد، و دو ابرقهرمان رو در روی هم قرار می گیرند. صحنه های مبارزه این دو جذاب و تماشایی از آب در آمده است و دیدنش خالی از لطف نیست. اگرچه حل اختلاف نهایی شان ممکن است کمی شتاب زده به نظر برسد، ولی در کل سوپرمن ضدقهرمان قدرتمندی است که پیچیدگی های خاص خودش را دارد. راستش اصلا ضدقهرمان نیست، قهرمانی است که تحت شرایطی سخت مجبور به این نبرد می گردد. همین خودش عمق و ظرافتی جالب به او بخشیده است.

19. زَز در فیلم بتمن شروع می نماید (Batman Begins)

 • بازیگر: تیم بوث
 • کارگردان: کریستوفر نولان

زز یکی از خطرناک ترین جانی های تیمارستان آرکام است که علاقه خاصی به چاقو دارد. اگرچه در بتمن شروع می نماید از ویژگی های شخصیتش چیز زیادی نمی بینیم، ولی تیم بوث پیروز شده است نقش این روان پریش مرگبار گاتهام را خوب اجرا کند و جنون و دیوانگی را در چشمانش می بینیم.

ولی متأسفانه زمان بیشتری در فیلم حضور ندارد تا قابلیت هایش را ببینیم و صندلی بالاتری در این فهرست داشته باشد.

18. ریدلر در بتمن برای همواره

 • بازیگر: جیم کری
 • کارگردان: جوئل شوماخر

در اواسط دهه 90 بازیگری محبوب تر و پرطرفدارتر از جیم کری نداشتیم، و برای نقش کاراکتر عجیب و ویژه ای مثل ریدلر که همواره دنبال جلب توجه بود انتخابی بهتر از او وجود نداشت.

کاراکتر ریدلر در کمیک ها دچار تغییر و تحول های زیادی شده است و رفته رفته پخته تر و عمیق تر شده، ولی ریدلری که جوکر بازی کرد در حال وهوای سریال کلاسیک بتمن (آدام وست) بود. ادوارد نیگمای بتمن برای همواره پر جنب وجوش و پر انرژی است و همه ویژگی های کاراکترش را بلند و رسا فریاد می زند.

هردو ضدقهرمان های بتمن برای همواره نسخه اغراق شده ای از کاراکترهایشان به نمایش گذاشته بودند، ولی تماشای جیم کری در نقش ریدلر هنوز هم بامزه و لذت بخش است.

17. لکس لوتر در فیلم بتمن علیه سوپرمن

 • بازیگر: جسی آیزنبرگ
 • کارگردان: زک اسنایدر

بتمن و لکس لوتر هیچ وقت در این فیلم با هم مستقیم درگیر نمی شوند، ولی با توجه به نقشی که لوتر در جدال معروف بتمن و سوپرمن ایفا می نماید، او را در این فهرست آورده ایم.

بازی جسی آیزنبرگ در نقش لکس لوتر چیزی است بین اجرای تا حدودی کمدی جین هکمن و مدل مایکل رزنبام که او را جدی تر و چندلایه تر بازی نموده بود، به اضافه دیوانگی و جنونی که آیزنبرگ همواره با خودش می آورد.

لکس لوتر این فیلم فریبکار و مکار است و شبیه جوان های کامپیوتر باز سیلیکون ولی مغرور و ازخودراضی، ویژگی هایی که با دنیای مدرن کاملا همخوانی دارد.

16. تالیا الغول در فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises)

 • بازیگر: ماریون کوتیار
 • کارگردان: کریستوفر نولان

تا قبل از افشاگری دقایق آخر فیلم، ماریون کوتیار بیشتر دقایق داستان نقش میراندا تیت را بازی می کرد، زنی ظاهرا خیرخواه و بی آزار که مثلا به یاری بروس وین می آمد. ولی وقتی معین شد که او در واقع دختر راس الغول (لیام نیسون) مربی و اولین ضدقهرمان بتمن بوده است، مخاطب غافلگیری دلچسبی را تجربه می کرد.

تنها نکته منفی این کاراکتر این بود که به نظر نمی رسید در داستان نقشی کلیدی ایفا می نماید. با اینکه مغز متفکر تمام نقشه های بِین و کلا ماجراهای فیلم او بوده، ولی چنین حسی به تماشاگر منتقل نمی شد و حتی در انتها هم هنوز او را به عنوان زنی بی آزار یا خنثی می دیدیم. در حالی که در کمیک ها رهبری خوش فکر است که استراتژی های دقیقی می چیند.

15. پنگوئن در بازگشت بتمن (Batman Returns)

 • بازیگر: دنی دویتو
 • کارگردان: تیم برتون

احتمالا همه کسانی که در بچگی و سن کم این فیلم را دیده اند، وحشتی که پنگوئن دنی دویتو منتقل می کرد را به یاد دارند. پنگوئنی که تیم برتون به تصویر کشید شخصیت جداافتاده و تنهایی بود که حس تلخ طردشدگی و انزوا او را به هیولایی وحشتنک تبدیل می کرد و بیشتر از اینکه مثل کمیک ها گانگستری باهوش و زشت باشد، شبیه گالم ارباب حلقه ها بود. شخصیتی قابل ترحم ولی شدیدا خطرناک.

تعهد عجیبی که دنی دویتو صرف این نقش کرد باعث شد تا برای همواره ماندگار بماند و خلافکاری ساده را تبدیل به یک کاراکتر گوتیک تراژیک کند.

14. ضدقهرمان های فیلم بتمن لگو (The Lego Batman Movie)

 • صداپیشه ها: زک گالیفیانکیس، جنی اسلیت، زوئی کراویتز
 • کارگردان: کریس مک کی

واقعا تعداد ضدقهرمان های بتمن لگو انقدر زیاد است که مجال نام بردن همه آن ها در این فهرست نیست. از جوکر با صداپیشگی زک گالیفیانکیس تا هارلی کویین جنی اسلیت، یا حتی لرد ولدمورت که ادی ایزارد صدایش را در آورده است. برای همین بهتر است که همه را در کنار هم بیاوریم.

بتمن لگو معینا با بقیه اسامی این فهرست تفاوت دارد، ولی هرکدام از ضدقهرمان های این فیلم را با حوصله و وسواسی دوست داشتنی طراحی نموده اند که واقعا قابل احترام است. کاری که خیلی از فیلم های زنده هم قادر به انجامش نیستند. دیگر کجا می توانید ضدقهرمان های تمام عنوان های پرطرفدار را کنار هم ببینید؟

13. رأس الغول در بتمن شروع می نماید

 • بازیگر: لیام نیسون
 • کارگردان: کریستوفر نولان

افشاگری هویت دوکارد شاید برای برخی تماشاگران فیلم غافلگیری به حساب می آمد، ولی طرفداران جدی بتمن از همان ابتدا که لیام نیسون با این گریم ظاهر شد می دانستند با چه کسی طرف هستند. رأس الغول ضدقهرمانی بود که هوادارن بتمن لیاقتش را داشتند و بتمن هم احتیاجمند آن بود. بعد از فاجعه ای که بتمن و رابین به بار آورد، احیای بتمن با ضدقهرمان های جذابش ضروری به نظر می رسید.

رأس الغول به همه نشان داد که نولان با چه رویکردی سراغ بتمن آمده است. لیام نیسون هم کاریزماتیک است هم وحشی و خطرناک، و عقاید تند ولی جالبی دارد. رابطه بروس وین و رأس الغول یکی از جذابیت های بتمن شروع می نماید است. مربی و شاگردی که همزمان حس پدر و پسری به هم دارند، و در نهایت مجبور می شوند مقابل هم بایستند.

12. کت وومن در شوالیه تاریکی برمی خیزد

 • بازیگر: ان هاتاوی
 • کارگردان: کریستوفر نولان

از نظر فیزیکی و ظاهری، ان هاتاوی بهترین نمونه برای به تصویر کشیدن سلینا کایل در اقتباس سینمایی بود. البته این نسخه از کت وومن نسبت به کمیک ها شیطنت و بازیگوشی کمتری داشت و بیشتر روی اغواگری تمرکز نموده بود، ولی شوالیه تاریکی برمی خیزد تصویری مدرن از این ضدقهرمان بتمن نشان داد.

کت وومن این فیلم کاراکتری است که خودش را به عنوان یک تک رو معرفی می نماید که بیشتر به فکر منافع شخصی است، ولی وقتی شرایط بحرانی می گردد خودخواهی را کنار می گذارد و در کنار بتمن برای نجات مردم گاتهام کوشش می نماید.

رابطه پرفراز و نشیب بتمن/کت وومن به جذابیت و پویایی نمونه های قبلی نبود، ولی ان هاتاوی کارش را به خوبی به خاتمه رساند.

11. بِین در شوالیه تاریکی برمی خیزد

 • بازیگر: تام هاردی
 • کارگردان: کریستوفر نولان

هرچقدر هم صدای عجیب وغریب تام هاردی پشت آن ماسک ترسناک به نظرتان بد بیاید، نمی توانیم منکر تصویر تکان دهنده و تأثیرگذاری شویم که او از بین نشانمان داد. تام هاردی به این ضدقهرمان تنومند بعدی انسانی و دردناک بخشید و او را از کمیک ها هم فراتر برد.

بین اینجا نه تنها از نظر فیزیکی توانمند و هولناک است، بلکه استراتژی های محکمی می چیند و پیروز می گردد شهر گاتهام را به زانو در بیاورد، کاری که هیچ کدام از شخصیت های شرور این فهرست پیروز به انجام آن نشدند.

در کنار این ویژگی ها، آسیب پذیری و دلرحمی بین وقتی با تالیا روبرو می گردد، چیزی است که بُعد انسانی او را قوی تر نموده است.

فقط کاش نحوه حذف شدنش از ماجرا کمی قدرتمندتر و بهتر به تصویر کشیده می شد.

10. اسکرکرو در سه گانه شوالیه تاریکی

 • بازیگر: کیلین مورفی
 • کارگردان: کریستوفر نولان

یکی از نکات منفی ضدقهرمان ها این است که اکثرشان یا می میرند یا بعد از اتمام فیلم دیگر خیلی چیزی از آن ها نمی شنویم. اما دکتر جاناتان کرین با بازی تماشایی کیلین مورفی استثنا بود. اسکرکرو تنها ضدقهرمانی است که در هر سه فیلم بتمن نولان حضور دارد، نشانی از اینکه اسکرکرو همواره خاری در چشم بتمن بوده است.

کلیدی ترین و مهم ترین حضور او در همان اولین فیلم و بتمن شروع می نماید بود، جایی که با گاز ترس مشهورش کل گاتهام را به هم می ریخت. ولی در دو فیلم بعدی هم حضوری کوتاه ولی بامزه و به یادماندنی داشت.

9. هارلی کویین در فیلم جوخه انتحاری

 • بازیگر: مارگو رابی
 • کارگردان: دیوید آیر

راجع به فیلم فیلم جوخه انتحاری هر فکر و نظری داشته باشید، تقریبا همه موافق هستند که هارلی کویین با بازی مارگو رابی نقطه درخشان و مطرحی بود که تأثیرگذاری اش فراتر از خود فیلم رفت.

هارلی کویین کاراکتری بود که نه از کمیک ها، بلکه در یکی از اپیزودهای سریال انیمیشنی بتمن به نام لطف جوکر (Jokers Favor) خلق شد و بعدها به کمیک ها هم راه یافت. ارائه تصویری تازه و غیرکلیشه ای از چنین کاراکتری سخت بود، ولی مارگو رابی پیروز شد مؤلفه های جذاب و دوست داشتنی این کاراکتر را حفظ کند و همزمان ایده های جدید خودش را بیاورد و نقش را مال خود کند.

بعد از جوخه انتحاری، مارگو رابی بار دیگر در فیلم پرندگان شکاری در نقش هارلی کویین ظاهر شد و به زودی قرار است یک جوخه انتحاری تروتازه و دیوانه وار به کارگردانی جیمز گان و حضور مارگو رابی بیاید که همه بی صبرانه منتظرش هستیم.

حالا که هارلی کویین از جوکر بلاتکلیف و فاجعه بار جرد لتو خلاص شده است، کلی ماجرای شگفت انگیز انتظار او و طرفدارانش را می کشد.

8. ضدقهرمان های بتمن سال 1966 (Batman: The Movie)

بازیگران: سزار رومرو، برجس مردیت، لی مری ودر

کارگردان: لسلی اچ. مارتینسون

تا مدت های طولانی، هروقت کسی نام بتمن را می آورد همه تصویر آدام وست و بتمن خنده دارش را به یاد می آوردند. طرفداران بتمن دل خوشی از این اقتباس نداشتند و سال ها طول کشید تا بالاخره ارزش و صندلی آن را درک کردند. نسخه سینمایی که از سریال بتمن ساخته شد نمونه غریبی بود از نمایش ضدقهرمان ها.

لی مری ودر نقش کت وومن را بازی می کرد (در سریال جولی نیومار ایفاگر نقش بود)، فرانک گورشین ریدلر بود، برجس مردیت نقش پنگوئن را بازی می کرد و سزار رومرو هم که جوکر بود. همگی با فرمولی آشنا تصویری کلیشه ای از ضدقهرمان ها نشان می دادند ولی با گذر زمان، انگار نسخه ای کلاسیک از آدم های شرور بتمن شده اند که با یادآوری شان لبخندی به لب هایمان می آید.

7. جوکر در فیلم جوکر (Joker)

 • بازیگر: واکین فینیکس
 • کارگردان: تاد فیلیپس

حضور جوکر واکین فینیکس در این فهرست کمی چالش برانگیز است، چون اساسا با بتمن رو در رو نمی گردد. اگرچه در صحنه ای کوتاه و عجیب مقابل بروس وین نوجوان قرار می گیرد. آن ماجرای توماس وین و مادر جوکر هم که پیچیدگی های خودش را دارد. ولی با این حال داستانی که فیلم از منشأ و خاستگاه شکل گیری جوکر نشانمان می دهد تکان دهنده و تأثیرگذار است و اثری ماندگار در دنیای دی سی به حساب می آید.

بازی خیره نماینده واکین فینیکس در نقش آرتور فلک؛ مردی آسیب دیده و روان پریش که خنده های غیرقابل کنترل دارد، به قدری به یاد ماندنی و نفس گیر است که حیف بود در این فهرست نمی آمد. جوکر این فیلم یکی از ترسناک ترین جوکرهایی است که تا به حال دیده ایم، بدون گرافیک های کامپیوتری و انفجار و صحنه های اکشن.

صندلی فعلی جوکر واکین فینیکس در این فهرست تنها به خاطر این است که با بتمن رو در رو نشده است (کسی چه می داند، شاید در دنباله هایی که خبرش یواشکی پخش می گردد جدال این دو را ببینیم) در غیر این صورت رتبه بالاتری لیاقتش بود.

6. هاروی دنت در شوالیه تاریکی

 • بازیگر: آرون اکهارت
 • کارگردان: کریستوفر نولان

برخلاف بتمن برای همواره، دوچهره ای که در شوالیه تاریکی می بینیم همه چیزش درست جلو رفت. جوکر هیث لجر ضدقهرمان سنتی بتمن در شوالیه تاریکی بود، و هاروی دنت دشمن و ضدقهرمانی بود که بار احساسی ویژه ای روی بروس وین می گذاشت.

هاروی دنت مردی است که قصد داشت شوالیه سفید گاتهام باشد، شهر را با اعمال قانون از تبهکاران پاک کند و زندگی خوبی برای خودش و بقیه فراهم کند. ولی همه چیز به هم ریخت و پیش بینی ترسناکی که جلو بروس وین گفت (یا مثل یه قهرمان می میری، یا انقدر عمر می کنی که خودتم تبدیل می شی به یه آدم منفی و ضدقهرمان) به حقیقت پیوست.

این ایده که از اوایل فیلم لقب هاروی دوچهره را مطرح می نمایند هوشمندانه بود و آرون اکهارت این دوگانگی و تضاد درونی شخصیت را به بهترین نحو اجرا کرد. با دیدن چهره او هم مردی صادق و وفادار می بینیم، هم کسی که خشونتی نهفته و لجام گسیخته درونش دارد. خشونتی که برای رها شدن فقط به ارباب هرج ومرج یعنی جوکر احتیاج داشت.

5. جوکر در بتمن: نقاب شبح (Batman: Mask of the Phantasm)

 • بازیگر: مارک همیل
 • کارگردان: اریک رادومسکی، بروس تیم

مارک همیل در سریال انیمیشنی بتمن اجرایی فوق العاده در نقش جوکر داشت و هنوز که هنوز است به عنوان یکی از برترین جوکرها شناخته می گردد. در این فیلم انیمیشنی که اکران هم شد، مارک همیل نهایت انرژی اش را به نمایش گذاشت.

جوکر در این فیلم از دو جهت نقش ضدقهرمان و آدم منفی قصه را بازی می نماید. یکی نقش همیشگی دشمن سنتی بتمن، و دیگری ضدقهرمانی در زندگی آندره بومونت ملقب به شبح.

همیل همواره اجرایی بی نظیر از شاهزاده جرم و جنایت گاتهام ارائه می دهد، ولی در اینجا و به لطف متر و معیار سینمایی اثر فرصت پیدا کرد تا قدمی فراتر برود.

4. شبح در فیلم بتمن: نقاب شبح

 • بازیگر: دینا دیلینی
 • کارگردان: اریک رادومسکی، بروس تیم

دینا دیلینی پیش از آنکه در سریال انیمیشینی سوپرمن برای لوییس لین صداپیشگی کند، یکی از ماندگارترین ضدقهرمان های بتمن شد. آندریا کاراکتری است که میخواهد انتقام پدرش را بگیرد و کسانی که او را به قتل رساندند از بین ببرد، برای همین مشترکات جذاب و دراماتیکی با بروس وین داشت. اصلا بروس و آندریا قرار بود با هم ازدواج نمایند ولی آندره خیلی ناگهانی عروسی را لغو کرد، اتفاقی که نقشی کلیدی در ادامه ماجرا داشت.

تضاد تماشایی و غم انگیز آندره و بتمن چیزی است که قصه این فیلم را شدیدا تکان دهنده و تأثیرگذار نموده است.

3. کت وومن در بازگشت بتمن

 • بازیگر: میشل فایفر
 • کارگردان: تیم برتون

کت وومن از زمان انتشار کمیک بتمن شماره 1 در سال 1940 پای ثابت دنیای بتمن بود، ولی تصویری که میشل فایفر از او نشانمان داد شبیه هیچ چیز دیگری نبود. لباس چرم و مشکی سلینا کایل به قدری به تنش می نشست که حس می کردید این درواقع یک لباس نیست، بلکه پوست اصلی اوست که تا الان زیر لایه ای مصنوعی پنهان بوده.

البته لایه ماورایی که این فیلم به کت وومن و احیای سلینا کایل بخشید ماجرای عجیبی بود، ولی اجرای فایفر کاری می نماید که همه نقص ها را فراموش کنیم. به این ها تقابل و جدال جذاب بتمن/کت وومن و بروس وین/سلینا کایل را هم اضافه کنید تا ببینید با چه موقعیت نابی طرف بودیم.

2. جوکر در فیلم بتمن تیم برتون

 • بازیگر: جک نیکلسون
 • کارگردان: تیم برتون

برای نزدیک بیست سال، جک نیکلسون نماد تمام وکمال جوکر در سینما بود. در فیلم بتمنی که تیم برتون در سال 1989 ساخت جک نیکلسون کاراکتر دیوانه وار و خطرناک خودش را گرفت و آن را چندین برابر کرد، تا جوکری انفجاری نشان همه بدهد.

جوکر جک نیکلسون کاملا دیوانه است. بعد از اینکه جک ناپیر در مخزنی از اسید می افتد، انگار شخصیت جوکر از زیر لایه ای از پوست و گوشت و خون برمی خیزد و مردی ترسناک و غیرقابل پیشیبنی پدیدار می گردد.

جک نیکلسون و اساسا فیلم بتمن تیم برتون کاری کرد تا همه بدانند کمیک بوک ها چقدر آثار جدی و تأثیرگذاری هستند.

1. جوکر در فیلم شوالیه تاریکی

 • بازیگر: هیث لجر
 • کارگردان: کریستوفر نولان

وقتی در آخرین دقایق بتمن شروع می نماید جیم گوردون از ظهور جنایتکاری جدید می گفت، هیچ کس فکرش را هم نمی کرد در قسمت دوم فیلم قرار است چه غوغایی به پا گردد.

جوکری که در شوالیه تاریکی می بینیم و بعد از مرگ هیث لجر اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را نصیبش کرد، تصویری تازه و حیرت انگیز از ضدقهرمانی بود که همه می شناختند. هیث لجر فقید کاری کرد تا جوکر از شوالیه تاریکی، فیلم های بتمن، و کلا آثار ابرقهرمانی فراتر رود و تبدیل به یکی از ماندگارترین، دهشتناک ترین و تکان دهنده ترین شخصیت های شرور تاریخ سینما گردد.

همه نگران بودند که بعد از جک نیکلسون کسی نتواند جوکر را خوب بازی کند، ولی حالا وقتی اسم جوکر را می آوریم تصویری جز هیث لجر و گریمی که با دست خودش روی صورتش می کشید به ذهنمان نمی آید. حتی واکین فینیکس و بازی بی نظیرش نتوانست خدشه ای در صندلی جوکر هیث لجر وارد کند.

منبع: ign

منبع: دیجیکالا مگ

به "بهترین دشمنان بتمن در سینما؛ تصویرگران جنون و هرج ومرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین دشمنان بتمن در سینما؛ تصویرگران جنون و هرج ومرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید