تاثیر انتشار اسناد محرمانه نفتی در آینده سرمایه گذاری در ایران

به گزارش وبلاگ تایلند نت، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به انتشار اسناد طبقه بندی شده و محرمانه نفتی درباره یک مناقصه عمومی توسط یکی از رسانه ها گفت: با توجه به این که انتشار این اسناد روی آینده سرمایه گذاری ایران تاثیر می گذارد، تقاضای ما این است تا دستگاه های امنیتی و حراستی به این موضوع ورود کند.

تاثیر انتشار اسناد محرمانه نفتی در آینده سرمایه گذاری در ایران

به گزارش وبلاگ تایلند نت، محمد مشکین فام - مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس - در حاشیه مراسم قرارداد توسعه میدان گازی بلال در جمع وبلاگ تایلند نت درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص مناقصه اجاره بارج مسکونی برای پارس جنوبی گفت: توقع ما این بود که اگر شبهه و ابهامی در این مناقصه وجود دارد با شرکت نفت و گاز مذاکره گردد و یا با واحدهای نظارتی تماس می گرفتند.

وی با اشاره به رصد کامل فعالیت شرکت نفت و گاز پارس توسط واحدهای نظارتی، اظهار کرد: براساس گفته های این نماینده مجلس شورای اسلامی هنوز این بحث محرز نشده بود که با توجه به همین گفته ها رسانه ای کردن این مساله جای تعجب دارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس توضیح داد: در یک شرکت دولتی ارگان های مختلفی همچون کمیسیون مناقصات و کمیته فنی بازرگانی وجود دارد که این دو مسئول رسیدگی به امورات مناقصات هستند که به طور کامل می توان همه جنبه های کار را پیگیری کرد، اما به اعتقاد من این مساله که مدیرعامل را در سیبل می گذارند، ابعاد دیگری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد البته من خودم را مسئول تمام کارها می دانم.

جزئیات مناقصه چیست؟

مشکین فام با بیان این که اگر همکاران رسانه ای می توانند از مناقصه عمومی یک اختلاس نتیجه گیری نمایند واقعا شاهکار است، گفت: درباره جزییات این مناقصه باید گفت که این مناقصه سه بار در سال های 1394، 1396 و 1398 برگزار شده و هر زمان که به نتیجه نزدیک تر شدیم، یکی از رسانه ها این مساله را مطرح نمود و موجب شد که با مشکلاتی روبرو شویم.

وی با تاکید بر این موضوع که بحث شرکت داخلی و یا خارجی برنده در مناقصه بهانه است، ادامه داد: بر اساس مدارک در سال 1396 یک شرکت ایرانی برنده مناقصه شد اما در همان زمان نیز با راه اندازی شانتاژهای رسانه ای اجازه ندادند که کار پیش برود اکنون نیز که یک شرکت اماراتی به عنوان واسطه برنده شده به نظر می رسد که با انتشار اسناد محرمانه باز هم این مناقصه به نتیجه نرسند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اضافه کرد: در حال حاضر 32 سکو در پارس جنوبی نصب شده که طبق برآوردهای انجام شده تا سرانجام سال به 37 سکو می رسد که همه این سکوها را با یک سکوی فاز یک مدیریت می کنیم.

مشکین فام با بیان این که از سال 1394 این طرح راه اندازی شده، اظهار کرد: هر بار که خواستیم این طرح را به نتیجه برسانیم، کار خراب شده است؛ موضوعی که در حال حاضر مطرح می گردد این است که می گوید چرا این شرکت خارجی گواهینامه بین المللی ندارد که برای پاسخ به این مساله با مدرک ثابت کردیم که این شرکت گواهینامه دارد اما بعد از آن اعلام کردند که گواهینامه این شرکت جعلی است، به همین دلیل اقدام به انتشار اسناد طبقه بندی شده و محرمانه کردند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: موضوع دیگری که مطرح شد این بود که چرا به شرکت خارجی ایمیل زده نمی گردد تا مالکیت آن تعیین گردد، اما به این مساله توجه نکردند که در شرایط تحریمی شرکت ها حاضر به همکاری مستقیم با ایران نیستند.

وی توضیح داد: اگر شش بار دیگر نیز مناقصه برگزار گردد تا زمانی که پیمانکار به خصوص آقایان تعیین نگردد به اجرای پروژه رضایت نخواهند داد.

مشکین فام همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص افت فشار در پارس جنوبی و مذاکرات انجام شده با طرف قطری، اظهار کرد: افت فشار در بخش قطر نیز به طور محسوسی وجود ندارد با این حال آن ها نیز به دنبال برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلندمدت برای کاهش افت فشار و نگهداشت هستند، همچنین در طرف قطر نیز نصب سکوی تقویت فشار جزو آخرین اقدامات در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر این مساله که به جز فاز 11 تمام فازهای پارس جنوبی سال جاری عملیاتی خواهد شد، گفت: میدان کیش به دلیل این که یک میدان مشترک نیست قصد داریم تا اول بحث پارس جنوبی تکمیل گردد و از میدان کیش به عنوان پشتیبان پارس جنوبی و بقیه میادینی که پالایشگاه خشکی دارند استفاده کنیم.

وی درباره سهم ساخت داخل در قرارداد توسعه میدان گازی بلال توضیح داد: 62 درصد از 440 میلیون دلار ارزش قرارداد سهم ساخت داخل خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر انتشار اسناد محرمانه نفتی در آینده سرمایه گذاری در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر انتشار اسناد محرمانه نفتی در آینده سرمایه گذاری در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید