دشت شهرکرد برای چهار سال دیگر ممنوعه بحرانی شد

به گزارش وبلاگ تایلند نت، مدیر اداره منابع آب شهرستان شهرکرد با اشاره به کاهش ذخایر آب زیرزمینی در دشت شهرکرد، گفت: دشت شهرکرد به مدت چهار سال دیگر ممنوعه بحرانی اعلام شد.

دشت شهرکرد برای چهار سال دیگر ممنوعه بحرانی شد

سیدهاشم فاطمی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، اظهار کرد: ضروری است به منظور حفظ منابع آبی، ذخایر آب دشت شهرکرد افزایش یابد، همچنین صرفه جویی در مصرف، کاهش مصرف آب در تمام بخش ها، استفاده بهینه از منابع آبی و فرهنگ سازی در مورد آن، صورت گیرد.

وی اضافه نمود: برای جلوگیری از حادتر شدن وضعیت دشت شهرکرد، باید روان آب ها را مهار و پروژه های پخش سیلاب و آبخیزداری را در دشت های ممنوعه بحرانی به خصوص دشت شهرکرد اجرا کرد.

فاطمی با اشاره به اینکه هیچ چاه غیر مجازی که در حال بهره برداری باشد در دشت شهرکرد وجود ندارد، توضیح داد: کنتورهای هوشمندی که بر روی چاه ها نصب شده بود توسط شرکت توزیع نیروی برق استان باز و با این کار عملا ابزار کنترلی از دست شرکت آب منطقه ای استان خارج شده است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان شهرکرد اعلام کرد: در منطقه شورابچه فرخشهر طرح آبخیزداری اجرایی و در هشت نقطه دشت شهرکرد مطالعاتی برای اجرای تغذیه مصنوعی و طرح های آبخیزداری صورت گرفته است، همچنین در منطقه هفشجان برای جمع آوری روان آب ها و اجرای طرح آبخیزداری اقدامات اولیه آن در حال اجرا شدن است.

وی گفت: مناسب ترین مکان به منظور مهار سیلاب و تغذیه مصنوعی دشت شهرکرد میدان قمر بنی هاشم به سمت دانشگاه آزاد است، با وجود اینکه گودبرداری های آن در گذشته صورت گرفته، ولی به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های اجرایی در حال تغییر کاربری و پر شدن بوده که با انجام این کار، تیر خلاص بر پیکر دشت بی رمق شهرکرد است.

فاطمی با اشاره به وجود 10 دشت اصلی در سطح استان، توضیح داد: از این تعداد چهار دشت ممنوعه بحرانی و شش دشت ممنوعه است، همچنین از مجموع دشت های استان، شش دشت در حوزه بهشت آباد واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دشت شهرکرد برای چهار سال دیگر ممنوعه بحرانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت شهرکرد برای چهار سال دیگر ممنوعه بحرانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید