شیوع دو برابری ابتلا به کبد چرب، خوراکی هایی که در ابتلا به کبد چرب موثرند

به گزارش وبلاگ تایلند نت، طی 20 سال اخیر شیوع کبد چرب در کشور حداقل دو برابر شده که بسیار نگران کننده است.

شیوع دو برابری ابتلا به کبد چرب، خوراکی هایی که در ابتلا به کبد چرب موثرند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دکتر سید موید علویان رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: طی 20 سال اخیر شیوع کبد چرب در کشور حداقل دو برابر شده که این موضوع نگران نماینده است. اکنون حدود 40 درصد ایرانی ها مبتلا به کبد چرب هستند. افراد چاق، مبتلایان به دیابت، افراد کم تحرک، مصرف نمایندگان سیگار و قلیان و افراد پراسترس بیشتر از سایرین در معرض کبد چرب قرار دارند.

وی بیان نمود: کبد چرب مانند بعضی از بیماری ها علامتی ندارد و افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند با انجام آزمایش خون و سونوگرافی می توانند از ابتلا به بیماری آگاه شوند و اقدامات درمانی را انجام دهند.

علویان اضافه کرد: هرچند بعضی افراد از نظر ژنتیکی استعداد ابتلا به بیماری کبد چرب را دارند، اما داشتن سبک زندگی صحیح شامل تحرک بدنی کافی، داشتن وزن مناسب، تغذیه مناسب و متعادل و حذف مصرف شکر و قند، پرهیز از مصرف دخانیات و الکل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می نماید.

  • مصرف شکر؛ عامل اصلی ابتلا به کبد چرب

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) به بعضی باورهای غلط در خصوص کبد چرب اشاره نمود و گفت: یکی از باورهای غلط نخوردن صبحانه برای مبتلا نشدن به کبد چرب است. این باور اشتباه است و صبحانه نخوردن یکی از علل کبد چرب به شمار می رود.

علویان ادامه داد: بعضی افراد کبد چرب را ناشی از مصرف زیاد چربی ها می دانند که این باور هم اشتباه است و عمده ترین عامل ابتلا به این بیماری مصرف زیاد شکر، قند و شیرینی است که باید از مصرف آن جلوگیری کرد.

وی یکی دیگر از باورهای غلط را ارتباط بین بیماری های پوستی و کبد چرب اعلام نمود و گفت: مردم آگاه باشند کبد چرب ارتباطی با بیماری های پوستی از جمله کک و مک ندارد.

  • کبد چرب درمان دارویی ندارد

علویان با اشاره به این که کبد چرب درمان دارویی ندارد، گفت: داشتن سبک زندگی سالم در پیشگیری و درمان کبد چرب نقش اصلی دارد. مردم باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند تا دچار این بیماری نشوند.

وی به نقش ورزش و تغذیه سالم در پیشگیری و درمان کبد چرب اشاره نمود و اضافه کرد: افرادی که در هفته 3 بار و هر دفعه بین 30 تا 40 دقیقه ورزش می نمایند هم دچار کبد چرب نمی شوند و هم خوابشان تنظیم می گردد.

  • خودمراقبتی جایگزین خوددرمانی گردد

علویان با اشاره به این که مردم باید خودمراقبتی را جایگزین خوددرمانی نمایند، گفت: خوددرمانی می تواند عوارض جبران ناپذیری برای مردم داشته باشد و باید از آن پرهیز گردد.

وی شرح داد: مردم باید با کارکرد سیستم بدن و بیماری ها آشنا باشند و بدانند راهکار صحیح پیشگیری از بیماری ها چیست. خودمراقبتی توصیه همه پزشکان است، اما در صورت ابتلا به بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم و از خوددرمانی بپرهیزیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "شیوع دو برابری ابتلا به کبد چرب، خوراکی هایی که در ابتلا به کبد چرب موثرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع دو برابری ابتلا به کبد چرب، خوراکی هایی که در ابتلا به کبد چرب موثرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید