عینکی که بینایی 5 نفر را احیا کرد

به گزارش وبلاگ تایلند نت به نقل از دیلی میل، به تازگی گجتی ابداع شده که به 5 فرد نابینا یاری کند دوباره ببینند. شرکت Pixium Visions سیستم بیونیکی ابداع نموده که شامل عینکی مجهز به دوربین فیلمبرداری ویدئویی است. این عینک به یک پردازشگر رایانشی کوچک متصل است.

عینکی که بینایی 5 نفر را احیا کرد

این عینک در حقیقت اطلاعات بصری دنیای خارج را به تصاویری قابل درک برای صاحب آن تبدیل می نماید. البته باید یک تراشه رایانشی سبک پشت شبکیه چشم بیمار نصب گردد این پردازشگر کوچک اطلاعات بصری دریافت شده توسط عینک را به یک تصویر مادون قرمز تبدیل می نماید که در مرحله بعد به چشم بیمار تابیده می گردد.

پالس های الکتریکی الکترودهایی در تراشه ریز را فعال می نمایند که به نوبه خود سیگنالی به عصب های بینایی می فرستد و مغز می تواند آنها را به تصویری تبدیل کند.

تراشه توسعه یافته برای این منظور حاوی حدود 400 الکترود است که با هدف تهییج سلول های شبکیه برای حمل تصاویر به مغز طراحی شده اند.

این گجت تا کنون روی 5 نفر آزمایش شده و داوطلبان شرکت نماینده در این آزمایش مبتلا به ماکولار دژنراسیون مرتبط با سن بودند و پس از استفاده از عینک و نصب تراشه در چشمشان توانستند حروف را بخوانند.

دژنراسیون ماکولا که به عنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا (AMD or ARMD) شناخته می گردد یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه ای وجود ندارد. به تدریج دید یک یا هر دو چشم بدتر می گردد و ممکن است حتی دید به طور کامل از دست برود و حتی فعالیت های روزانه فرد مختل گردد.

این آزمایش در بیمارستانی در پاریس صورت گرفته است. به گفته شرکت توسعه دهنده این عینک 12 ماه پس از انجام آزمایش هیچ گونه مشکلاتی در بیماران مشاهده نشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "عینکی که بینایی 5 نفر را احیا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینکی که بینایی 5 نفر را احیا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید