نانوجاذبی برای اندازه گیری سریع و موثر میزان آفت کش ها در آب و آب میوه

به گزارش وبلاگ تایلند نت، پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه فردوسی مشهد با سنتز نوعی نانوجاذب جدید پیروز به اندازه گیری موثر مقادیر بسیار کم آفت کش های ارگانوفسفره در نمونه های آبی و انواع آب میوه شدند. این پژوهش در مقیاس آزمایشگاهی اجرا شده است.

نانوجاذبی برای اندازه گیری سریع و موثر میزان آفت کش ها در آب و آب میوه

به گزارش خبرنگاران، امیرحسن امیری، استادیار گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری و مجری طرح با اشاره به مصرف بالای سموم آفت کش در حوزه کشاورزی و ایجاد آلودگی های آبی در مناطق مسکونی مجاور زمین های کشاورزی و همچینین بقایای آفت کش ها در انواع میوه ها، استفاده از روش های شیمی تجزیه را یکی از ابزارهای کارآمد در سنجش این آلودگی ها خواند و اضافه نمود: امروزه می توان به یاری ابزارهای تجزیه ای میزان حضور ترکیبات شیمیایی را در نمونه های مختلف مشخص کرد، اما با این حال این روش در اندازه گیری ترکیبات شیمیایی در نمونه های با بافت پیچیده با محدودیت هایی روبرو است.

وی ادامه داد: مرحله آماده سازی نمونه، یکی از مهمترین مراحل در استفاده از شیمی تجزیه برای بررسی ترکیبات مختلف به شمار می رود. یکی از مراحل آماده سازی نمونه استخراج ترکیبات مورد نظر است که معمولا از یک جاذب جهت استخراج ترکیب مورد نظر استفاده می گردد، بنابراین هرچه این جاذب قدرتمندتر و کاراتر عمل کند، کارایی بررسی نیز به همان مقدار افزایش می یابد.

به گفته وی، در این تحقیق یک چارچوب نانوساختار فلزی- آلی به عنوان یک نانوجاذب به منظور استخراج ترکیبات سمی و خطرناک ارگانوفسفره سنتز شده و مورد استفاده قرار گرفته است. افزایش سرعت، دقت و کاهش حد تشخیص اندازه گیری از مزایای استفاده از این نانوجاذب است.

استادیار گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری نانوجاذب سنتز شده در این طرح را دارای یک چارچوب نانوساختار متشکل از فلز روی دانست که لیگاند آلی هیستامین به عنوان لیگاند ارتباط دهنده بر روی این چارچوب متصل شده است.

وی اضافه نمود: پس از اتمام مراحل سنتز، این نانوجاذب به یاری آزمون های مشخصه یابی از جمله پراش پرتوایکس، طیف سنجی مادون قرمز و میکروسکوپ الکترونی روبشی مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت نیز کارایی این نانوجاذب برای استخراج آفت کش ها به یاری دستگاه کروماتوگرافی گازی سنجیده شده است.

امیری خاطر نشان کرد: با توجه به ارزیابی های اجرا شده، فاکتور تغلیظ این نانوجاذب در بازه 803 تا 914 قرار گرفته است، ضمن اینکه حد تشخیص آن نیز بین 0.30 تا 0.21 نانوگرم بر میلی لیتر گزارش شده است.

نتایج این تحقیقات که حاصل کوشش های دکتر امیرحسن امیری و دکتر رضا طیبی از اعضای هیات علمی و فاطمه نارنجی ثانی دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه حکیم سبزواری و همچنین عباس آبدار دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد است، در Journal of Chromatography A با ضریب تأثیر 3.585 منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نانوجاذبی برای اندازه گیری سریع و موثر میزان آفت کش ها در آب و آب میوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوجاذبی برای اندازه گیری سریع و موثر میزان آفت کش ها در آب و آب میوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید