همه چیز درباره ملخ های مهاجم به ایران

به گزارش وبلاگ تایلند نت، سخنگوی سازمان حفظ نباتات گفت: هم اکنون ریزش های مختصر ملخ در استان هرمزگان رخ داده ولی تاکنون هیچگونه آسیبی به مزارع و باغات وارد نشده است. تا سه شنبه 19 آذر ماه در مجموع در مساحتی معادل 2095 هکتار مبارزه با این آفات اجرا شده است.

همه چیز درباره ملخ های مهاجم به ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سید محمدرضا میر با بیان اینکه منشا ملخ صحرایی با نام علمی (Schistocerca gregaria) حاشیه دریای سرخ و شبه جزیره عربستان است و کشورهایی همچون اریتره، یمن، سودان و عربستان زیستگاه اصلی ملخ های صحرایی هستند، گفت: ملخ صحرایی در واقع خطرناک ترین آفت گیاهی محسوب می گردد. این ملخ روزانه قادر به پرواز بین 150 تا 200 کیلومتر است و به دلیل قدرت پرواز بسیار بالایی که دارند، اگر در فاز تهاجمی قرار بگیرند، می توانند خسارات زیادی به منابع کشاورزی وارد نمایند.

وی ادامه داد: استان های درگیر با این نوع ملخ با شکل ظاهری آن کاملا آشنا هستند، زیرا ملخ های صحرایی از ملخ های بومی قدری بزرگترند و حدود 7 سانتی متر طول دارند. رنگ آن معمولا کرم یا خاکی است و در حالات مختلف تغییر رنگ هم می دهند، یعنی در فاز تهاجمی به رنگ زرد خوش رنگی تبدیل می شوند. قدرت تغذیه این ملخ بسیار بالا است و حتی قادر هستند به اندازه وزن خودشان تغدیه نمایند. وزن این ملخ ها نیز حدودا 2 تا 3 گرم است.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات توضیح داد: این ملخ ها همه چیز خوارند و هر نوع سبزینه ای را مورد تغذیه قرار می دهند. البته تمایل آنها بیشتر به محصولاتی همچون گیاهان پهن برگ مثل آفتابگردان و کینوا است؛ اما اگر در فاز تهاجمی قرار بگیرند، به هیچ سبزه ای رحم نخواهند کرد و حتی در بعضی موارد مشاهده شده است که از چوب تنه درختان هم تغذیه می نمایند. به همین دلیل ضروری است که به محض ورود آنها به عرصه های مرتعی با آنها مبارزه گردد.

  • استان های جنوبی در معرض هجوم این ملخ ها

میر با اشاره به اینکه خاستگاه اصلی این ملخ ها، حاشیه دریای سرخ و شبه جزیره عربستان است، گفت: این ملخ ها از مبدا خود وارد بخش های جنوبی کشور از جمله استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان می شوند و در اصل نوار جنوبی ساحلی کشور را مورد حمله قرار می دهند.

به گفته وی، فاز اول مبارزه با این ملخ ها که طغیان آنها در 50 سال اخیر بی سابقه بود، از بهمن ماه 97 آغاز شد و بخشی از آنها با توجه به شرایط آب و هوایی به سمت هند و پاکستان رفتند. در این دو کشور نیز مبارزاتی صورت گرفت و همین امر باعث شد که آنها هم اکنون در حال بازگشت به خاستگاه اصلی خود یعنی حاشیه دریای سرخ و شبه جزیره عربستان باشند.

  • بیشترین ریزش ملخ در استان هرمزگان

سخنگوی سازمان حفظ نباتات اعلام کرد: هم اکنون ریزش های مختصری در استان هرمزگان رخ داده، ولی تاکنون هیچگونه آسیبی به مزارع و باغات وارد نشده است. تا 19 آذر ماه، در استان هرمزگان در سطح 1968 هکتار مبارزه اجرا شده است که البته این مبارزات در اراضی مرتعی صورت می گیرد. همچنین در استان سیستان و بلوچستان نیز در سطحی معادل 127 هکتار مبارزه شیمیایی اجرا شده است که جمعا در مساحتی معادل 2095 هکتار تا به امروز مبارزه با این آفات اجرا شده است.

  • آب وهوای گرم و مرطوب مناسب برای رشد و تکثیر ملخ ها

میر با اشاره به اینکه آب و هوای گرم و مرطوب باعث افزایش فراوری مثل و رشد این ملخ ها می گردد، گفت: میزان بارندگی در نوار جنوبی کشور سال گذشته به صورت مطلوبی بود و شرایط آب و هوایی را برای حضور آنها مساعد کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر این ملخ ها در فاز تهاجمی وارد مزارع شوند، هیچ راهی جز مبارزه شیمیایی با آنها وجود ندارد و اگر حتی یک روز در مبارزه با آنها غفلت گردد، این حشرات خسارات سنگینی را به اراضی باغی و زراعی وارد خواهند کرد، اعلام کرد: مبارزه شیمیایی با آنها به وسیله سمپاشی صورت می گیرد ولی اگر این ملخ ها در دسته های کوچکتری وارد کشور شوند، می توان از روش های مکانیکی و غیرشیمیایی نیز برای صید و زنده گیری آنها استفاده کرد و آنها را برای تهیه غذای طیور و آبزیان مورد فرآوری و استفاده قرار داد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در 59 کشور جهان مبارزه با این آفت به وسیله سمپاشی انجام می گردد، اظهار کرد: در حال حاضر این ملخ ها هیچ ورودی به مزارع و باغات نداشتند اما اگر زمانی وارد مزارع و باغات شوند، مبارزه شیمیایی با آنها صورت خواهد گرفت. البته در انتخاب آفت کش ها نیز دقت لازم اجرا شده تا از نوع کم ضرر باشد که بعد از سه تا چهار روز اثرات منفی آن بطور کامل از بین می رود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این ملخ ها برای انسان تهدید به حساب می آیند یا خیر؟ گفت: ملخ های صحرایی به طور مستقیم برای انسان هیچ گونه خطر و تهدیدی نداشته و تهدید آنها برای انسان بصورت غیرمستقیم در ایجاد مخاطره در زمینه امنیت غذایی در از بین بردن محصولات کشاورزی است. البته دیده شده که در بعضی کشورها و حتی در بعضی مناطق ایران نیز این ملخ ها زنده گیری و مورد تغذیه قرار می گیرند.

منبع: همشهری آنلاین

به "همه چیز درباره ملخ های مهاجم به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره ملخ های مهاجم به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید