کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می نماید

به گزارش وبلاگ تایلند نت، عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، کریدور انتقال آب دریای خزر به سمنان را موجب گسست اکوسیستم هیرکانی دانست و عنوان نمود: یکی از دلایل نابودی اکوسیستم ها همین گسستن و تکه تکه کردن آنهاست.

کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می نماید

به گزارش ایسنا، هادی کیادلیری، انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را علاوه بر پیامدهای زیست محیطی دارای اثرات اجتماعی و مالی دانست و گفت: طرح های توسعه ای باید علت واضح و معین داشته باشد تا توجیه پذیر گردد.

وی هدف از انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را تامین منابع آبی مورد احتیاج برای صنعت، شرب و کشاورزی دانست و افزود: این در حالی است که می توان با اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از آب احتیاجهای این استان را رفع کرد.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه توسعه پایدار هم توسعه را در خودش جای می دهد و هم پایداری را، توضیح داد: توسعه پایدار یعنی توسعه بر اساس آمایش سرزمین اتفاق بیفتد و خطرات زیست محیطی نداشته باشد لذا عملا انتقال آب دریای خزر به سمنان در چارچوب توسعه پایدار نیست.

کیادلیری با اشاره به ویژگی های آمایش سرزمین، گفت: توسعه مبتنی بر آمایش با توجه به قابلیت ها، امکانات، فرصت ها، منابع و استعدادهای مناطق شکل می گیرد و لذا طبق آمایش برای استانی مانند سمنان که از استعداد و پتانسیل کشاورزی و صنعت برخوردار نیست، نباید صنایع سنگین و کشاورزی آب بر پیش بینی کرد، زیرا به محیط زیست آسیب وارد می گردد.

وی با بیان اینکه کار توسعه ای نباید با تخریب محیط زیست همراه باشد، افزود: توسعه پایدار سازگار با محیط زیست است و هیچ کشور توسعه یافته ای با تخریب محیط زیست به توسعه نرسیده و هیچ کشوری با تخریب محیط زیست به توسعه نخواهد رسید.

این مدرس دانشگاه، توسعه پایدار با منابع ناپایدار را غیرممکن دانست و توضیح داد: آب دریای خزر منبعی ناپایدار برای صنایع سمنان خواهد بود، زیرا نه تنها عواقب اجرای این طرح نامعین است، بلکه رژیم حقوقی دریای خزر نیز می تواند مانع از تداوم انتقال آب گردد، در حالی که برای پروژه انتقال آب دریا به فلات مرکزی چند هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده و هدفگذاری 50 ساله دارد!

کیادلیری، انتقال آب دریای خزر به سمنان را عامل شکل گیری منازعات قومی و منطقه ای دانست و گفت: امروز مردم گیلان و مازندران و حتی گلستان با خشکسالی روبرو هستند، البته شکل خشکسالی آن فرق می نماید. متاسفانه یخچال های باستانی رشته کوه البرز را از دست داده ایم و رودخانه های دایمی ما فصلی شده اند و جنگل ها به واسطه آفات ناشی از خشکسالی در حال نابودی هستند.

وی با بیان اینکه سرسبزی اکوسیستم منطقه هیرکانی موجب شده کسی خشکسالی موجود در بستر شمال را نبیند، توضیح داد: کمبود آب و خشکسالی بین مردم مناطق مختلف تعارض ایجاد می نماید. در شرایطی که سیاستمداران جهان از موضوع انتقال آب دست کشیده اند و علاقه ای به انتقال بین حوزه ای آب ندارند، موضوع انتقال آب از شمال به مرکز کشور مطرح شده است.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، مصرف بالای سرانه آب و فرسودگی لوله های انتقال آب را بخش عمده مشکل کمبود آب در سمنان دانست و یادآور شد: در اجرای پروژه ها ابتدا باید راهکارهای موجود و ارزان را امتحان کرد لذا اگر اصلاح الگوی مصرف آب و تغییر الگوی کشت در سمنان پاسخگو نبود و تامین آب ضرورت پیدا کرد باید با کمترین خسارت به محیط زیست دیگر روش ها را مورد آنالیز قرار داد؛ نه اینکه ابتدا به ساکن طرح انتقال آب دریا را عنوان نمود.

کیادلیری، با اشاره به عبور لوله های انتقال آب از داخل جنگل های هیرکانی مازندران و جنگل های اورس سمنان، اعلام نمود: 50 کیلومتر از خط انتقال از داخل جنگل های هیرکانی با قدمت 3.5 میلیون سال و حدود 30 کیلومتر آن از داخل جنگل های اورس با گونه های ممنوع القطع می گذرد. بی تردید عبور این لوله ها از داخل جنگل علاوه بر قطع درختان، رانش و فرسایش خاک را به دنبال دارد.

وی کریدور انتقال آب دریای خزر به سمنان را موجب گسست اکوسیسم هیرکانی دانست و مطرح نمود: اکوسیستم ها از پیوستگی حیات گیاهی و جانوری به وجود می آیند و برای حفظ تنوع زیستی باید پیوستگی اکوسیستمی وجود داشته شد لذا یکی از دلایل نابودی اکوسیستم ها همین گسستن و تکه تکه کردن آنهاست.

این کارشناس جنگل، با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر آلودگی نقطه ای در دریا را افزایش می دهد، گفت: آب دریای خزر شور است و اگر قبل از انتقال شیرین سازی گردد، افزایش میزان نمک دریا آبزیان را از بین خواهد برد و اگر در مقصد شیرین کنیم، بسیار هزینه بردار بوده و آبی که به دست مردم می رسد گران است. در چنین شرایطی با اعتراض مردمی رو به رو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه قرار است سالانه 200 میلیون مترمکعب آب از دریای خزر به سمنان منتقل گردد، تاکید نمود: فقط استان سمنان با مشکل کمبود آب روبرو نیست و بسیاری از استان های کشور طی سال های اخیر با خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می نمایند.

کیادلیری، توسعه پایدار مبتنی بر آمایش را بدون اما و اگر دانست و اظهار کرد: آمایش کاربری مناطق را حداقل تا افق 1425 معین می نماید و لذا مادامی که به مجهولات طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان پاسخ منطقی داده نگردد، اجرای آن توسعه به همراه نخواهد داشت.

وی خواهان ارزیابی زیست محیطی کارشناسانه و مستقلانه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان شد و توضیح داد: ارزیابی فعلی سازمان حفاظت محیط زیست پاسخگو نیست، زیرا توسط مجریان طرح انجام شده و مجهول و کوتاه مدت است. همچنین ارزیابی زیست محیطی باید علمی و مستند باشد؛ نه اینکه بر اساس دریافت های شخصی و گروهی انجام گردد.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، با اشاره به مخالفت سازمان های مردم نهاد با طرح مذکور، یادآور شد: NGO ها نماینده مردم هستند و اگر قرار است کار توسعه ای اتفاق بیفتد باید در راستای خواست و نگرش مردم باشد، در حالی که مردم شمال کشور با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریدور خزر - سمنان اکوسیستم هیرکانی را تکه تکه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید